Türkçe   English   
Dojo Kuralları

DOJO KURALLARI

Esas olan şey SEVGİ'dir, ve sevgiyi SAYGI ile bütünleştirmek ancak DİSİPLİN'dir.

Eğitmen Sporcu; ilişkisi demokratik ilişki değildir.

Eğitmen kararları nihai ve kesindir. Bu noktanın baştan kabul edilmesi gerekir.

Uzakdoğu sporlarını nasıl yorumlarsanız yorumlayın, unutmamanız gereken bu sporların savaş sanatı olduğudur.

Ve bu sanatta ustalaşmak, ilerlemek istedeğinizde yada YOL olarak benimsediğinizde kesinlikle bir bütün olarak bakmalı ve kurallara uymalısınız.

Dojo Davranış Kuralları:

Tatemi'ye girerken Dojo'nun merkezine selam verilir. Ders saatine kadar ısınma hareketleri yapılır. Eğitmen Tatemi'ye girmeden, dersin başlamasından hemen önce herkes sağdan, sol tarafına, doğru kıdem sırasına göre dizilmiş olmalıdır. Açılışta yapılan selamlamalar, kapanışta yinelenir.

Ders esnasından dışarıdaki kişilerle konuşulamaz, ders yarım bırakılıp gidilemez. Tatemi'ye çıkan herkesin ders sırasındaki tek amacı Spor yapmaktır. Çalışma sırasında kesin bir sessizlik sağlanmalıdır. Yapılan teknikler tekrar edilerek öğrenilebilinir.

Derse geç kalınması durumunda; Tatemi'ye çıkıp merkeze selam verilip beklenir, ta ki Eğitmeni selamlayıp izin verinceye kadar. Eğitmenin selamına karşılık verilir. Ancak ders başlayalı 10 dakikadan fazla olmuş ise derse girilmemelidir. Eğitmenden izin istemelidir. Eğitmenin işareti ile teknik çalışması bitirilir. Hızlı bir şekilde sıraya geçilir. Eğitmen yeni bir teknik gösterirken bitince Eğitmen selamlanır.

Bir Alt Kemer Bir Üst Kemeri Daima selamlamalıdır. Birbilerine saygılı olmalıdırlar. Çalışma esnasında eşler birbirlerine dikkatli davranarak teknik yapmalıdırlar. Ve yardımlaşmalıdırlar. Eğer Karşınızdaki Arkadaşınız o anda çalışmakta olduğunuz tekniği bilmiyor veya hatalı yapıyorsa siz doğrusunu yaparak ona yol gösterin. Ama asla onu düzeltmeye, tekniği öğretmeye çalışmayın. Soru sormanız gereken, öğretecek tek kişi Eğitmendir.

Ders bitişinden önce KIYAFETLER'ler düzeltilir,sonra hızlı bir şekilde sıraya girilir.

Eğitmenin yada kıdemli sporcunun önünden geçilmez, Eğitmen konuşurken dinlememek ayıp ve saygısızlık yapılmış olur. Spora yeni başlayanlar için bir meditasyon değildir, ancak konsantrasyondur.

Başkaların özel eşyalarını kullanmayınız.

Eğitmene soru sormak istediğinizde yanına gidip selam verilir. El kaldırmak yahut çağırmak ayıptır. Sormak istediğiniz soruları ders bitişinde sorabilirsiniz. Ders bittikten sonra teknik çalışmaya İZİN alarak devam edilebilir.

Dojo'da önemli olan tek şey yapılan spordur. Dil, Din, Irk, Siyasi Görüş vb... önemli değildir. Ve bu tip farklılıklar Tatemi'de ayraç değildir. Ve tüm SPORCULARIN bu kurallara kayıtsız olarak uyması gereklidir. Ancak bu şekilde yürüdüğünüz yolda sağlıklı olarak ilerleyebilirsiniz.

Sporcular SPOR SALONUNUN ticari devamlılığını sağlamak için aidatlarını düzenli olarak vermelidirler.

SPORA BAŞLAMA YAŞI

FEDERASYONLAR SPORA BAŞLAMA YAŞI ASGARİ LİSANS ÇIKARMA YAŞI VİZE-SEZON BAŞLANGIÇ VE BİTİŞ TARİHLERİ
ERKEK BAYAN
Taekwon-do Federasyonu 5 5 8 01 OCAK - 31 ARALIK

14.12.2009 tarih ve Sayı : 27432 sayılı Resmi Gazete

MADDE 7 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 8 – Bu Yönetmelik hükümlerini Gençlik ve Spor Genel Müdürü yürütür.

 

 

 

#aikido #izmiraikido #nebivural #nebi vural #abf #bornova aikido #hatay aikido #karabağlar aikido